Praktická škola

Praktická škola poskytuje  výchovu a vzdelávanie žiakom s rôznym stupňom mentálneho postihnutia vo veku od 16 do 23 rokov, ktorí ukončili základnú školu alebo povinnú školskú dochádzku. Škola môže vzdelávať aj osoby s mentálnym postihnutím (aj v kombinácií s iným postihnutím), ktoré dovŕšili vek 18 rokov a neabsolvovali výchovu a vzdelávanie v odbornom učilišti alebo praktickej škole. Škola žiakom poskytuje možnosť fyzicky a psychicky dospieť tak, aby mohli čo najsamostatnejšie žiť v domácom prostredí a vykonávať jednoduché manuálne práce.

Cieľom praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce, zacvičiť ich v prácach profilujúcich predmetov a na vykonávanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom.

Študenti sú prijímaní na štúdium bez prijímacieho konania, po predložení potrebných dokladov - prihláška na strednú školu, charakteristika žiaka, posledné psychologické vyšetrenie, zápisný lístok.

Štúdium trvá 3 roky. Je zamerané na tieto profilujúce praktické predmety:

-          pomocné práce v kuchyni

-          práce na pozemku

Absolvovaním  tretieho ročníka praktickej školy študenti získavajú nižšie stredné

odborné vzdelanie.

Vybavenie a zariadenie školy je zabezpečené tak, aby bolo možné čo v najväčšej miere poskytnúť žiakom možnosť vzdelávania a nácviku praktických činností. K dispozícii sú špeciálne učebne a dielne, ako cvičná kuchynka, krajčírska dielňa a dielňa na práce s rôznymi materiálmi. Súčasťou školy je pohybové štúdio, malé ihrisko a na práce na pozemku tiež školská záhrada a kvetinové záhony.

Žiaci školy majú možnosť stravovať sa v jedálni základnej školy a navštevovať centrum voľného času každý pracovný deň v čase do 15:15 hod., alebo podľa požiadaviek rodičov.

Na základe žiadosti a po predložení potrebných dokladov majú možnosť študenti z rodín v hmotnej núdzi poberať sociálne štipendium, ktorého výška je závislá od prospechu študenta.